Skip to content

75th North Peace Fall Fair Results

Results from the 2022 North Peace Fall Fair, Aug. 19 to 21
npff-2022-51
Stock dog action at the 75th North Peace Fall Fair.

Pioneers of the Year - Ron and Noreen Kramer, Gerald and Gail Peters
Farm Family of the Year - Priscilla and Kurtis Benterud

Heavy Horse Pull

  1. Gordon Mackenzie
  2. Gordon Mackenzie
  3. Don Gannon
  4. Rebecca Richardson

Oldest Teamster Prize - Don Gannon
Youngest Teamster Prize - Rebecca Richardson

npff-2022-83
Lara Kelly with her horse MC Moon Fox at the 75th North Peace Fall Fair. (Matt Preprost)

Light Horse

  • Dressage High Point, Sr. - Lara Kelly
  • Dressage High Point,  Jr. - Amelia Korfmann
  • Hunter Jumper High Point, Sr. - Lara Kelly
  • Hunter Jumper High Point, Jr. Kylie Furman
  • English High Point, Sr. - Lara Kelly
  • English High Point, Jr. - Amelia Korfmann
  • Western High Point, Sr. - Kharma Wosley
  • Western High Point, Jr. - Kammy Steiner
  • Green Horse/Rider High Point, Sr. - Trina Thompson
  • Green Horse/Rider High Point, Jr. - Lauren Drschiwiski
  • High Point 4-H Rider, Sr. - Emma Stafford
  • High Point 4-H Rider, Jr. - Wendy Whitford

Overall high point

  • Senior - Lara Kelly; Reserve - Kayli Taylor
  • Junior - Ella Kelly; Reserve - Amelia Korfmann
  • Green Horse/Rider - Dianne Hunter; Reserve - Theresa Loesken
  • Peewee - Eden Keen; Reserve - Erica Burns
npff-2022-85
Shannon Trask of Rafter SJ Angus with one of her prize winning heifers at the 75th North Peace Fall Fair. (Matt Preprost)

Cattle

  • Grand Champion Female - Rafter SJ Angus
  • Reserve Champion Female - 8 Way Charolais
  • Grand Champion Bull - 8 Way Charolais
  • Reserve Champion Bull - Blueberry Valley Farm
  • Grand Champion Female/Best Udder of Show - Nikki Drschiwiski
  • Reserve Champion Female/Best Udder of Show - Brianna Schroer
  • Breeder’s Exhibit - 1. Rafter SJ Angus 2. 8 Way Charolais
  • Best Barn Display - Brooklyn and Jaida Morton
npff-2022-43
 Tractor pull action at the 75th North Peace Fall Fair. (Matt Preprost)

Truck Pull

Class 2000-2999

  1. Ford Vander Linden, 347.03
  2. Bob Corbett, 279.47

Class 3000-3999

  1. Peter Donszelmann, 255.06
  2. Victoria Sampson, 163.4

Class 4000-4999

  1.  Noel Pomeroy, 394.66
  2.  Dalton Brown, 372.54

Class 5000-5999

  1. Dalton Brown, 292.13
  2. Terance Newman, 289.43

Class 6000-6999

  1. Dalton Brown, 400.33
  2. Al Simpson, 281.27

Class 7000-7999

  1. Hans Merkl, 215.81
  2. Jonathan Sampson, 211.13

Class 8000-8999

  1. Chris Babcock, 344.03
  2. Mathew Merkle, 308.96

Class 9000-9999

  1. Marty MacKay, 329.99
  2. Noel Pomeroy, 277.18

Class 10000-11999

  1. Lin Harder, 364.86
  2. Marty Mackay, 347.03

Class 12000-13999

  1. Lin Harder, 427.63
  2. Peter Donszelmann/Arnold, 388.28

Class 14000-19999

  1. Miles Wuthrich, 540.52
  2. David Wuthrich, 529.16

Grand Aggregate: Dalton Brown, trophy donated by the Kramer family

npff-2022-37
Goat showing at the 75th North Peace Fall Fair. (Matt Preprost)

Sheep & Goats

  • Best In Show Grand Champion Goat - Hailey Shipley
  • Best In Show Reserve Champion Goat - Stella Jarnagin
  • Mature Doe - Freyja Jarnagin
  • Best In Show Grand Champion Sheep - Molly Miller
  • Grand Champion Sheep Showmanship - Stella Jarnagin
  • Mature Ewe - Joelle Shipley
  • Little Farmer - Clinton Giesbrecht

Poultry

  • Spring Pullets, heavy - Robert Carroll
  • Spring Pullets, light - Tali Baldry
  • Laying Hens - Katy King
  • Spring Ducks - Levi Copeland 
  • Spring Roosters, heavy - Sofia Liedtke
  • Spring Roosters, light - Katy King
  • Mature Rooster - Robert Carroll

Rabbits & Pets

  • Grand Champion - Alexa Giesbrecht
  • Reserve Champion - Harlan Giesbrecht
  • Exotic - Quinton Drschiwiski
  • Commercial Rabbit - Haileigh Richards
  • Fancy Rabbit - Delany King
NPFF-2022-10
Kevin Penner handles a grain entry on opening day of the 75th North Peace Fall Fair. (Matt Preprost)

Grain and Forage

  • Forage Sheaves, mixed hay - Dave Braun, Pineview
  • Forage Sheaves, alfalfa - Emily Brain, Fort St. John
  • Grain sheaves, wheat - Colleen Klassen, Altona
  • Grain sheaves, barley - Dave Braun, Pineview
  • Grain sheaves, oats - Jack Artamenko, Fort St. John
  • Threshed Grain, oats - Dave Braun, Pineview
  • Threshed Grain, barley - Franz Wenger, Cecil Lake
  • Threshed Grain, wheat - Franz Wenger, Cecil Lake

Fruits and Vegetables

  • Biggest Zucchini - Sharron Carlson
  • Best In Show Fruit - Chris Zackodnick
  • Best In Show Vegetable - Del Alexander
  • Garden Herbs - Barb Jarnagin
  • Collection of Vegetables - Ingrid Jeannotte
  • Collection of Garden Fruit - Chris Zackodnik
  • Best Vegetable Sculpture - Ruby McBeth
  • Best Scarecrow - Cynthia Goerzen
npff-2022-81
Katelyn White and Dennis Davidson judge the vegetables entered at the 75th North Peace Fall Fair. (Matt Preprost)

Home Canning

  • Grand Aggregate - Maya Wenger
  • Most Unique - Tiffany Vliet (candied jalapenos)
  • Bernardin Best in Show - Jodie Richter
  • Bernardin Jam/Jelly Award - Julie Johnson 
  • Bernardin Gift Pack Competition - Heather Carlson
  • Grand Aggregate, wine and liquer - Carol Carpenter
  • Grand Aggregate, diabetic options - Chris Zackodnik
  • Grand Aggregate, jellies - Jodie Richter
  • Grand Aggregate, jams - Maya Wenger
  • Grand Aggregate, fruit - Priscilla Benterud
  • Grand Aggregate, syrup - Darlene Maclean
  • Grand Aggregate, pickles - Ingrid Jeannotte
  • Grand Aggregate, vegetables - Maya Wenger
  • Grand Aggregate, tomatoes - Noreen Kramer
  • Grand Aggregate, misc. - Priscilla Benterud
npff-2022-89
Sarah Truscott once again won Best in Show honours this year for her 75th fair anniversary themed cookies. (Matt Preprost)

Home Baking

  • Grand Aggregate - Julie Johnson
  • Grand Aggregate Gluten-Free - Randa Braun, Montney
  • Best In Show - Sarah Truscott, Fort St. John
  • Open Class Baking - Maya Wenger, Cecil Lake 
  • Open Class Gluten-Free - Leann Kelly
  • Save On Foods Baking Special - Julie Johnson
  • Best Decorated Cake - Jen Lloyd
  • Open Class Fruit Pie - Leann Kelly, Montney
NPFF-2022-20
Dennis Davidson won the Best Cut Flower Exhibited ribbon. (Matt Preprost)

Flowers and Foliage

  • Highest Horticultural Award - Jodie and Susie Richter
  • Best Arrangement - Justina Friesen
  • Best Cut Flower - Dennis Davidson
  • Best Houseplant - Maya Wenger
  • Best Patio Plant - Justina Friesen
npff-2022-92
Kathy Peters of Rose Prairie, the Grand Aggregate winner of the handicrafts show. Peters entered 25 pieces and ribboned with 19! (Julie Roach-Burns)

Arts & Handicrafts

  • Grand Aggregate - Kathy Peters  
  • Grand Aggregate, seasonal crafts - Justina Friesen
  • Grand Aggregate, crochet in cotton - Justina Friesen
  • Grand Aggregate, crochet in wool or yarn - Eliza Benterud
  • Grand Aggregate, hand knitting - Katelyn White
  • Grand Aggregate, fibre arts - Rene Giesbrecht
  • Grand Aggregate, toys and dolls - Christine Kress
  • Grand Aggregate, needlework - Donelda Keith, Justina Friesen
  • Grand Aggregate, sewing - Katelyn White
  • Grand Aggregate, quilts - Kathy Peters
  • Grand Aggregate, paper craft - Karla Lambert, Coral Pimm, Corinna Wintersgill
  • Grand Aggregate, cutting machine crafts - Lisa Frankham, Corinna Wintersgill
  • Grand aggregate, pottery - Rosemary Landry
  • Grand Aggregate, seniors handicrafts - Donelda Keith,
  • Grand Aggregate, handicrafts made by a physically or mentally challenged person - Ryan Taylor
  • Grand Aggregate, misc. - Kim Simard
  • Grand Aggregate, artwork - Madi Thomas
  • Grand Aggregate, photography - Katy King
  • Best In Show Photography - Katy King
  • Millennium Action Shot of the Fair - Simon Jones

Email your letters to editor@ahnfsj.ca

push icon
Be the first to read breaking stories. Enable push notifications on your device. Disable anytime.
No thanks