Skip to content

Tri-Cities athletes bring back 62 medals from 2022 BC Summer Games

Seven teens reached the top of the Prince George podium — some more than once — in the event's long-awaited return.
BCSummerGames2022medalsedit
49 Tri-Cities athletes won 62 medals, including 11 gold, from their respective sports while competing in the 2022 BC Summer Games in Prince George.

The Tri-Cities sent 85 athletes to the 2022 BC Summer Games, and more than half won some hardware from their respective sports.

Nearly 50 teens claimed 62 medals at the four-day biannual event in Prince George from July 21 to 24 — 11 gold, 21 silver and 30 bronze.

And seven of them were donned more than one medal around their neck in proving the region's competitiveness on the provincial stage.

Track-and-field athlete Makenna Self accumulated four golds, the most medals of any youth representing the Tri-Cities, while seven others earned two colours or more.

The majority of athletes donned the orange uniform for the Fraser River region (Zone 4), which includes Coquitlam, Port Coquitlam, Port Moody, Anmore and Belcarra.

In total, Zone 4 finished with the fifth-most medals (79); Vancouver Island-Central Coast was the dominant force of the games with 133 medals, including a weekend-high 53 gold.

This marked the first BC Summer Games in four years as the COVID-19 pandemic forced the cancellation of the 2020 edition, which would've been held in Maple Ridge.

The Tri-Cities' medallists are as follows (in alphabetical and podium order):

Anmore

  • Thomas Jovanovic
    • Bronze, Fraser River boys' box lacrosse
  • Elijah Pederson
    • Bronze, Fraser River boys' 4x400m relay (3:53.06)

Belcarra

  • Bailey Hubbs
    • Bronze, towed water sports wakeskate (girls 10-13 years)

Coquitlam

  • Makenna Self 
    • Gold, girls' 100m (12.47 seconds)
    • Gold, girls' 200m (26.22 seconds)
    • Gold, girls' long jump (5.05 m)
    • Gold, Fraser River girls' 4x100m relay (50.45 seconds)
  • Delaney Self 
    • Gold, girls' 80m hurdles (12.59 seconds)
    • Gold, girls' 300m hurdles (46.96 seconds)
    • Bronze, girls' high jump
  • Izabella Vasicek 
    • Gold, artistic swimming AG 16-17 solo
    • Silver, artistic swimming AG 16-17 figures
    • Silver, Fraser River artistic swimming AG 16-17 duet
  • Derex Yang
    • Gold, boys' swimming 100m individual medley (1:04.14)
    • Silver, boys' swimming 100m breaststroke (1:11.24)
    • Silver, Fraser River boys' swimming 4x50m free relay (1:46.51)
  • Lincoln Ho
    • Gold, Fraser River boys' volleyball
  • Maya Armstrong
    • Silver, Fraser River girls' volleyball
  • Ava Bromley
    • Silver, Fraser River girls' softball
  • Kallie Caldwell
    • Silver, Fraser River girls' softball
  • Ella Harrison
    • Silver, Fraser River girls' volleyball
  • Louise Ho 
    • Silver, Fraser River girls' beach volleyball
  • Noelani Livingstone
    • Silver, Fraser River girls' softball
  • Lilah Mclean
    • Silver, Fraser River girls' softball
  • Alexandra Nazaroff
    • Silver, Fraser River girls' softball
  • Jada Ponte 
    • Silver, Fraser River girls' softball
  • Malaya Barroso
    • Bronze, Fraser River girls' soccer
  • Alexandra Bennett 
    • Bronze, artistic swimming AG 11-15 solo
  • Arnav Bhattacharya
    • Bronze, Fraser River boys' 4x100m relay (47.74 seconds)
  • Alessandra Buono
    • Bronze, Fraser River girls' soccer
  • Sasha (Alex) Chupryna
    • Bronze, Fraser River team dual wrestling
  • Tamia Gee
    • Bronze, Fraser River team dual wrestling
  • Kai Hartley 
    • Bronze, Fraser River boys' field lacrosse
  • Jacob McKinnon 
    • Bronze, Fraser River boys' field lacrosse
  • Sophia Moiseyenko
    • Bronze, girls' laser radial sailing
  • Jack Myers
    • Bronze, Fraser River boys' field lacrosse
  • Conlan Openshaw
    • Bronze, Fraser River boys' field lacrosse
  • Bradyn Reeves 
    • Bronze, Fraser River team dual wrestling
  • Ben Thibault 
    • Bronze, Fraser River boys' box lacrosse
  • Mario Vigini 
    • Bronze, Fraser River boys' box lacrosse

Port Coquitlam

  • Ashley Zhou
    • Gold, artistic swimming AG 11-15 figures
    • Silver, Fraser River artistic swimming AG 16-17 duet
  • Claire Hill 
    • Silver, Fraser River girls' softball
  • Sara Hughes
    • Silver, Fraser River girls' volleyball
  • Marcella Mahon 
    • Silver, Fraser River girls' beach volleyball
  • Grace Lilley
    • Bronze, Fraser River girls' soccer
  • Clara Myles
    • Bronze, Fraser River girls' soccer
  • Francesca Salonga
    • Bronze, Fraser River 3x3 girls' basketball 
  • Paige Vivian
    • Bronze, Fraser River girls' soccer

Port Moody

  • Linus Fong
    • Gold, Fraser River swimming mixed 4x50m free relay (1:48.26) 
    • Silver, Fraser River boys' swimming 4x50m free relay (1:46.51)
  • Ava Collins
    • Silver, towed water sports wakeskate (girls 10-13 years
    • Silver, towed water sports wakeboard (girls 10-13 years)
  • Hannah Stangier
    • Silver, Fraser River girls' softball
  • Coen McMurray
    • Bronze, boys' triathlon 15 years sprint (32:02)
    • Bronze, boys' triathlon 15 years aquathlon
  • Parker Doyle
    • Bronze, Fraser River boys' field lacrosse
  • Ewan Hildebrand
    • Bronze, boys' laser radial sailing
  • James Knoke
    • Bronze, Fraser River boys' box lacrosse
  • Alexandra Lieu
    • Bronze, Fraser River team dual wrestling
  • Boris Maksimenko
    • Bronze, Fraser River boys' field lacrosse
  • Maxwell (Max) Oliver
    • Bronze, Fraser River team dual wrestling
  • James Pratt
    • Bronze, Fraser River boys' box lacrosse
push icon
Be the first to read breaking stories. Enable push notifications on your device. Disable anytime.
No thanks