2019 North Peace 4-H Achievement Days Results

Top results from the North Peace 4-H Achievement Days held at the North Peace Fall Fair grounds July 5 and 6, 2019.

Beef Show

  • Grand Champion Steer – Peter Weitzel (WOW); 1,564lbs, sold for $3.50/lb to Buds Vac Service

    article continues below
  • Reserve Champion Steer – Laycee Wiebe (PC); 1,554lbs, sold for 3.50/lb to Save on Foods

  • Grand Champion Heifer – Melissa Dick (PC)

  • Reserve Champion Heifer – Kaylee Wiebe (PC)

  • Grand Champion 2 yr old Cow/Calf – Felicity Drschiwiski (LS)

  • Reserve Grand Champion 2 yr old Cow/Calf – Savannah Loewen (PC)

  • Grand Champion Mature Cow/Calf – Rheana Gilbert (SW)

  • Reserve Champion Mature Cow/Calf – Quinne Mailman (SW)

  • Overall Female of the Show – Felicity Drschiwiski (LS)

  • Reserve Overall Female of the Show – Savannah Loewen (PC)

  • Grand Champion Pen of 3 Steers – Wonowon

  • Reserve Champion Pen of 3 Steers – Silver Willow

  • Highest Average Daily Gain – Blake Collins (SW) 3.08 lbs per day

  • Top Jr Groomer – Blake Collins (SW)

  • Top Intermediate Groomer – Rheana Gilbert (SW)

  • Top Sr Groomer – Savannah Loewen (PC)

  • Overall Groomer of the Show – Rheana Gilbert (SW)

  • Top Jr Showman – Kaylee Wiebe (PC)

  • Top Inter Showman – Jennifer Bell (SW)

  • Top Sr Showman – Allana Clarke (GV)

  • Top Overall Showman – Kaylee Wiebe (PC)

  • Top Jr in Judging, Grooming and Showmanship – Sydney Loewen (PC)

  • Top Inter. in Judging, Grooming and Showmanship – Lacey Wiebe (PC)

  • Top Sr in Judging, Grooming and Showmanship – Savannah Loewen (PC)

  • Herdsman of the Day – Logan Trask (WOW)

  • Beef Member with the Most Points at Achievement Days – Rheana Gilbert (SW)

  • Beef Club with the Most Points at Achievement Days – Prespatou

4H-achievement-grandchamplamb
Kayli Taylor of the Silver Willow 4-H Club with her grand champion market lamb. - Sherri Fell

Sheep Show

  • Grand Champion Market Lamb – Kayli Taylor (SW); 128lbs, sold for $6.50/lbs to Jerry's Water Service

  • Reserve Champion Market Lamb – Hailey Shipley; 113lbs, sold for $4.25/lbs to the Dawson Creek Vet Clinic

  • Market Lamb with the Highest ADG – Piper Masse .83 lbs per day

  • Grand Champion Ewe Lamb – Kiara Selin (SW)

  • Reserve Champion Ewe Lamb – Teana Neudorf (WOW)

  • Grand Champion Ewe with Lamb – Kiara Selin (SW)

  • Reserve Champion Ewe with Lamb – Kendra Gilbert (SW)

  • Overall Female of the Show – Kiara Selin (SW)

  • Reserve Female of the Show – Kendra Gilbert (SW)

  • Top Sr in Grooming – Kendra Gilbert (SW)

  • Top Jr in Grooming – Rebecca Neudorf (WOW)

  • Overall in Grooming – Kendra Gilbert (SW)

  • Top Sr in Showmanship – Kendra Gilbert (SW)

  • Top Jr in Showmanship – Jessica Wiebe (PC)

  • Top Sr in Judging, Grooming and Showmanship – Kendra Gilbert (SW)

  • Top Inter in Judging Grooming and Showmanship – Jessica Wiebe (PC)

  • Top Jr in Judging Grooming and Showmanship – Maria Hansen (SW)

  • Shepard of the Day – Maria Hansen (SW)

  • Sheep Member with the Most Point at Achievement Days – Kendra Gilbert (SW)

Horse Show

  • High Point Level 1 – Alexa Giesbrecht
  • High Point Level 2 & 3 – Arlee Newsham & Harlan Giesbrecht
  • High Point Level 4 & Up – Josie Lawlor
  • Overall Horse Husbandry – Emi Dyksterhuis
  • All Units Highest Scoring Equitation – Arlee Newsham
  • Most Improved Rider Level 1 – Hailey Illenseer
  • Most Improved Rider Level 2 & Up – Isabelle Amboe
  • Sportsmanship Award – Emi Dyksterhuis
  • Club Mentor Award – Gracie English
  • Citizenship Ambassador – Harlan Giesbrecht
  • Personal Challenge Award – Joelle Shipley
  • Top New Member – Wren Shipley 

Swine Show

  • Grand Champion – Denika Briltz; 218lbs, sold for $4.50/lbs to Dave Gerber
  • Reserve Champion – Liam Koop; 237 lbs, sold for $4.25/lbs to Smith Fuel
  • Top Sr Groomer – Josiah Koop
  • Top Sr Showman – Josiah Koop
  • Top Jr Groomer – Payton Briltz
  • Top Jr Showman – Liam Koop

Dog Show

Showmanship

  1. Ginger Lucas-Jernigan & June
  2. Kyra Taylor & Willow
  3. Kayli Taylor & Someday Fisher

Unit 2 Obedience Trial

  1. Ginger Lucas-Jernigan & June
  2. Kayli Taylor & Someday Fisher
  3. Kyra Taylor & Willow

Unit 3 Obedience Trial (partial)

  1. Kayli Taylor & Someday Fisher
  2. Ginger Lucas-Jernigan & June
  3. Kyra Taylor & Willow

High in Trial (HIT)

Ginger Lucas-Jernigan & June

Reserve High in Trial (HIT)

Kayli Taylor & Someday Fisher

Agility Trial

  1. Kayli Taylor & Someday Fisher
  2. Kyra Taylor & Willow
  3. Ginger Lucas-Jernigan & June

Woof & Hoof Fastest Team

Kayli Taylor & Someday Fisher with Gracie English & Lucky 

Email Managing Editor Matt Preprost at editor@ahnfsj.ca.

© Copyright Alaska Highway News

Comments

NOTE: To post a comment you must have an account with at least one of the following services: Disqus, Facebook, Twitter, Google+ You may then login using your account credentials for that service. If you do not already have an account you may register a new profile with Disqus by first clicking the "Post as" button and then the link: "Don't have one? Register a new profile".

The Alaska Highway News welcomes your opinions and comments. We do not allow personal attacks, offensive language or unsubstantiated allegations. We reserve the right to edit comments for length, style, legality and taste and reproduce them in print, electronic or otherwise. For further information, please contact the editor or publisher, or see our Terms and Conditions.

comments powered by Disqus
Sign Up for our Newsletter!

Popular News